Ako sa majú tieto výnimočné rastliny pestovať?

 

Ak dodržíme základné pestovateľské zásady, je pestovanie odolných ľalií v záhradkách pomerne jednoduché. Všetky druhy vyžadujú slnečné stanovište s priepustnou, slabo kyslou pôdou a dostatkom humusu. Pre úspešný rast je potrebná dostatočná zásoba živín, najmä v období počiatočného rastu vyžadujú vyššiu dávku dusíka. Po odkvitnutí hnojíme draselnými a fosforečnými hnojivami, ktoré podporia vyzrievanie cibúľ.

Ľalie vysádzame na jeseň, prípadne v jarnom období. Pri výsadbe sa riadime pravidlom, že vrstva zeminy nad cibuľou by nemala byť väčšia ako je jej dvojnásobná výška. Veľmi často sa stáva, že rastliny sú napadnuté hubovými chorobami či škodcami. Preto nezanedbávame preventívne postreky.

Náročné odrody
Pestovanie krásnych orientálnych hybridov je o čosi náročnejšie. Kúpene cibule vysádzame do plastových prepraviek či väčších črepníkov so záhradníckym substrátom. Výška substrátu nad vysadenými cibuľami by mala byť aspoň 5 cm. Nádoby umiestnime v parenisku alebo záhradnom skleníku. Po vyklíčení a otužení môžeme rastliny pestovať vonku až do jesene. V lete nás prekvapia záplavou krásnych kvetov. Pred príchodom silných mrazov debničky s cibuľami umiestnime do chladnej pivnice a tam ich necháme až do budúcej jari. Takto pestované orientálne hybridy majú oveľa lepší zdravotný stav, ako keby sme ich pestovali vo voľnej pôde. V súčasnosti sú stále obľúbenejšie odrody špeciálne vyšľachtené na pestovanie v črepníkoch. Pestujeme ich rovnako ako ázijské hybridy.
 


Anketa

Pestujete rastliny aj u Vás doma?

Áno.
91%
67

Nie.
9%
7

Celkový počet hlasov: 74